{
  "entity": "Skyline Ice",
  "url": "https://skylineice.com",
  "description": "Independent local ice-finding guide and demand-research project for Charlottesville and surrounding Central Virginia.",
  "lastUpdated": "2026-09-29",
  "evidenceModel": {
    "exact": "Exact location or exact location menu/page publicly shows bagged ice or an ice product.",
    "chain": "Exact store location is confirmed and the retailer chain currently publishes a bagged-ice product/reward; local inventory may vary.",
    "candidate": "Current local grocery/convenience/fuel stop, but bagged ice at that exact store is not publicly verified.",
    "supplier": "Local ice supplier/distribution listing; consumer walk-in purchase is not established."
  },
  "disclaimer": "Third-party inventory, price and hours change. Confirm stock before a special trip. Skyline Ice does not operate these retailers.",
  "sources": [
    {
      "id": "crozet-market",
      "name": "Crozet Market",
      "physical_area": "Crozet",
      "town_slugs": [
        "crozet-va"
      ],
      "address": "5728 Three Notch’d Rd, Crozet, VA 22932",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed at this location",
      "bag": "16 lb bag",
      "price": "$3.85",
      "price_per_lb": "$0.24/lb",
      "perlb": 0.24,
      "bag_lbs": 16,
      "hours": "7 AM–9 PM daily",
      "note": "Crozet Market’s public catering page lists a 16-pound bag of ice. Price was observed online September 29, 2026; confirm current stock before a special trip.",
      "store_source": "https://www.crozetmarket.com/catering",
      "store_label": "Ice listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "misty-mountain",
      "name": "Misty Mountain Camp Resort Country Store",
      "physical_area": "Greenwood",
      "town_slugs": [
        "greenwood-va",
        "afton-va"
      ],
      "address": "56 Misty Mountain Rd, Greenwood, VA 22943",
      "type": "Campground country store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed at this location",
      "bag": "Bagged ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Check seasonal country-store hours",
      "note": "Misty Mountain’s official amenities page says the country store sells ice. This is a useful confirmed option for Greenwood and the Afton / US-250 corridor.",
      "store_source": "https://www.mistymountaincampresort.com/amenities",
      "store_label": "Ice evidence",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "reddy-cville",
      "name": "Reddy Ice — Charlottesville Distribution Center",
      "physical_area": "Charlottesville",
      "town_slugs": [
        "charlottesville-va"
      ],
      "address": "1205 Five Springs Rd, Charlottesville, VA 22902",
      "type": "Ice supplier / distribution center",
      "evidence": "supplier",
      "status": "Local ice supplier — call first",
      "bag": "5 lb, 7 lb, 16 lb and 40 lb packaged ice",
      "price": "Contact supplier",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Fri 8 AM–5 PM; Sat 8 AM–12 PM",
      "note": "Reddy Ice lists packaged-ice products at its Charlottesville distribution center. Its page does not clearly promise walk-in consumer pickup, so call before traveling.",
      "store_source": "https://www.reddyice.com/locations/charlottesville-404/",
      "store_label": "Supplier page",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "wegmans-cville",
      "name": "Wegmans — Charlottesville",
      "physical_area": "Charlottesville",
      "town_slugs": [
        "charlottesville-va",
        "north-garden-va"
      ],
      "address": "100 Wegmans Way, Charlottesville, VA 22902",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed online ice listing",
      "bag": "5 lb bag",
      "price": "$3.49",
      "price_per_lb": "$0.70/lb",
      "perlb": 0.7,
      "bag_lbs": 5,
      "hours": "Check current store hours",
      "note": "The Charlottesville Wegmans catering menu lists a 5-pound bag of ice. Catering pricing can differ from the in-store aisle; for North Garden this is a northbound backup rather than an in-town stop.",
      "store_source": "https://www.ezcater.com/catering/wegmans-charlottesville",
      "store_label": "Ice listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "foodlion-turkeysag",
      "name": "Food Lion — Turkeysag Trail",
      "physical_area": "Palmyra / Lake Monticello",
      "town_slugs": [
        "palmyra-va",
        "lake-monticello-va"
      ],
      "address": "264 Turkeysag Trail, Palmyra, VA 22963",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed online ice listing",
      "bag": "7 lb Reddy Ice",
      "price": "$2.99",
      "price_per_lb": "$0.43/lb",
      "perlb": 0.43,
      "bag_lbs": 7,
      "hours": "7 AM–11 PM daily",
      "note": "A public delivery listing tied to the Turkeysag Trail store shows 7-pound Reddy Ice. Delivery pricing and in-store inventory can change.",
      "store_source": "https://postmates.com/brand-city/charlottesville-va/food-lion",
      "store_label": "Ice listing",
      "ice_source": "https://stores.foodlion.com/va/palmyra/264-turkeysag-trail-a",
      "ice_label": "Store page"
    },
    {
      "id": "wawa-waynesboro",
      "name": "Wawa — Waynesboro",
      "physical_area": "Waynesboro",
      "town_slugs": [
        "waynesboro-va",
        "afton-va"
      ],
      "address": "105 Hopeman Pkwy, Waynesboro, VA 22980",
      "type": "Convenience store / fuel",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed online ice listing",
      "bag": "7 lb bag",
      "price": "$3.19",
      "price_per_lb": "$0.46/lb",
      "perlb": 0.46,
      "bag_lbs": 7,
      "hours": "Check current store hours",
      "note": "The Waynesboro Wawa catering menu lists a 7-pound bag of ice. For Afton this is a useful westbound backup if your route runs toward Waynesboro.",
      "store_source": "https://www.ezcater.com/catering/wawa-waynesboro",
      "store_label": "Ice listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "dollartree-waynesboro",
      "name": "Dollar Tree — Waynesboro Plaza",
      "physical_area": "Waynesboro",
      "town_slugs": [
        "waynesboro-va"
      ],
      "address": "2715 West Main Street, Waynesboro, VA 22980",
      "type": "Discount / convenience store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Bagged ice listed as a store amenity",
      "bag": "Bagged ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "8 AM–10 PM daily",
      "note": "Dollar Tree’s exact Waynesboro Plaza location page explicitly lists “Bagged Ice” under local amenities.",
      "store_source": "https://locations.dollartree.com/va/waynesboro/2715-west-main-street",
      "store_label": "Store ice evidence",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "tiger-ruckersville",
      "name": "The Market at Ruckersville",
      "physical_area": "Ruckersville",
      "town_slugs": [
        "ruckersville-va",
        "barboursville-va"
      ],
      "address": "8899 Seminole Trail, Ruckersville, VA 22968",
      "type": "Convenience store / Exxon",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain confirms bagged ice",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Sat 5 AM–11 PM; Sun 5 AM–10 PM",
      "note": "Tiger Fuel confirms this exact Market location and its current Market Rewards catalog includes a bag of ice. Local stock can still change. This is also a practical nearby backup for Barboursville.",
      "store_source": "https://tigerfuelmarkets.com/locations/the-market-at-ruckersville/",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://tigerfuelmarkets.com/market-promotions/",
      "ice_label": "Bagged-ice evidence"
    },
    {
      "id": "dg-stanardsville",
      "name": "Dollar General — Stanardsville",
      "physical_area": "Stanardsville",
      "town_slugs": [
        "stanardsville-va"
      ],
      "address": "8263 Spotswood Trail, Stanardsville, VA 22973",
      "type": "Dollar / convenience store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "7 lb bagged ice products",
      "price": "Verify in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "8 AM–10 PM daily",
      "note": "Dollar General’s exact Stanardsville store page is current, and Dollar General’s product catalog sells 7-pound Home City Ice. Store-level inventory can vary.",
      "store_source": "https://www.dollargeneral.com/store-directory/va/stanardsville/1959",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://www.dollargeneral.com/p/home-city-ice-bagged-ice-cubes-7-lbs/753161000074",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "lewis-mountain",
      "name": "Lewis Mountain Campstore",
      "physical_area": "Stanardsville",
      "town_slugs": [
        "stanardsville-va"
      ],
      "address": "302 Lewis Mountain Entrance Rd, Stanardsville, VA 22973",
      "type": "Seasonal campground store",
      "evidence": "exact",
      "status": "Published campground ice source",
      "bag": "Bagged ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Seasonal; check before visiting",
      "note": "Published Shenandoah-area campground information identifies ice among supplies sold at Lewis Mountain Campstore. Because this is seasonal park retail, verify operating dates and hours.",
      "store_source": "https://www.blueridgemountainlife.com/camping/lewis-mountain-campground/",
      "store_label": "Campstore information",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "red-rose-scottsville",
      "name": "Red Rose Pub",
      "physical_area": "Scottsville",
      "town_slugs": [
        "scottsville-va"
      ],
      "address": "515 Valley St, Scottsville, VA 24590",
      "type": "Restaurant / local pickup",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed menu ice listing",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "$3.00",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Evening hours; check current schedule",
      "note": "Red Rose Pub’s public Toast menu has a dedicated “Ice” section with a bag of ice listed at $3.00. Bag weight is not stated.",
      "store_source": "https://www.toasttab.com/local/order/red-rose-cafe-515-valley-st/item-40z-skirt-steak-special_bce5f4e0-62a3-4176-990a-2d9efc2284aa",
      "store_label": "Ice menu",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "tiger-scottsville",
      "name": "The Market at Scottsville",
      "physical_area": "Scottsville",
      "town_slugs": [
        "scottsville-va"
      ],
      "address": "153 James River Rd, Scottsville, VA 24590",
      "type": "Convenience store / Exxon",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain confirms bagged ice",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Thu 5 AM–9 PM; Fri 5 AM–10 PM; Sat 6 AM–10 PM; Sun 6 AM–9 PM",
      "note": "Tiger Fuel confirms this exact Scottsville Market location and its Market Rewards catalog includes a bag of ice. Verify current stock.",
      "store_source": "https://tigerfuelmarkets.com/locations/the-market-at-scottsville/",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://tigerfuelmarkets.com/market-promotions/",
      "ice_label": "Bagged-ice evidence"
    },
    {
      "id": "7eleven-zion",
      "name": "7-Eleven — Zion Crossroads",
      "physical_area": "Zion Crossroads",
      "town_slugs": [
        "zion-crossroads-va"
      ],
      "address": "10836 James Madison Hwy, Zion Crossroads, VA 22942",
      "type": "Convenience store / fuel",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "7 lb Party Ice product",
      "price": "Verify in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Check current store hours",
      "note": "7-Eleven lists this exact Zion Crossroads store, while 7-Eleven Party Ice is sold as a 7-pound product through its delivery channel. Local store stock can vary.",
      "store_source": "https://www.7-eleven.com/locations/va/gordonsville/james-madison-hwy-41782",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://www.doordash.com/products/7eleven-party-ice-7-lb/urpc_90a17e57-8506-4295-9fd5-71fedae75262",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "pops-gordonsville",
      "name": "Pop's Deli",
      "physical_area": "Gordonsville",
      "town_slugs": [
        "gordonsville-va"
      ],
      "address": "200 Lunker Lane, Gordonsville, VA 22942",
      "type": "Deli / local market",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed menu ice listing",
      "bag": "10 lb bag",
      "price": "$4.50",
      "price_per_lb": "$0.45/lb",
      "perlb": 0.45,
      "bag_lbs": 10,
      "hours": "Check current Toast hours",
      "note": "Pop's Deli’s public Toast menu has a Bagged Ice section listing a 10-pound bag for $4.50.",
      "store_source": "https://www.toasttab.com/local/order/pops-deli/r-52188774-3ad9-4cc7-bdeb-ac3451669f39",
      "store_label": "Ice menu",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "tiger-lake",
      "name": "The Market at Lake Monticello",
      "physical_area": "Palmyra / Lake Monticello",
      "town_slugs": [
        "palmyra-va",
        "lake-monticello-va"
      ],
      "address": "40 Heritage Drive, Palmyra, VA 22963",
      "type": "Convenience store / Exxon",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain confirms bagged ice",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Sat 6 AM–10 PM; Sun 7 AM–9 PM",
      "note": "Tiger Fuel confirms this exact Lake Monticello Market location, and its Market Rewards catalog includes a bag of ice. Verify current inventory.",
      "store_source": "https://tigerfuelmarkets.com/locations/the-market-at-lake-monticello/",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://tigerfuelmarkets.com/market-promotions/",
      "ice_label": "Bagged-ice evidence"
    },
    {
      "id": "foodlion-orange",
      "name": "Food Lion — Orange",
      "physical_area": "Orange",
      "town_slugs": [
        "orange-va"
      ],
      "address": "577 Madison Rd, Orange, VA 22960",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "16 lb Reddy Ice product",
      "price": "See current store price",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "7 AM–11 PM daily",
      "note": "Food Lion confirms the Orange store, and Food Lion’s current catalog carries 16-pound Reddy Ice. Inventory and price should be verified for this store before a special trip.",
      "store_source": "https://stores.foodlion.com/va/orange/577-madison-rd.",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://foodlion.com/groceries/product/reddy-ice-premium-packaged-ice-16-lb-bag/328779",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "foodlion-lovingston",
      "name": "Food Lion — Lovingston",
      "physical_area": "Lovingston",
      "town_slugs": [
        "lovingston-va"
      ],
      "address": "85 Calohill Drive, Lovingston, VA 22949",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "16 lb Reddy Ice product",
      "price": "See current store price",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "7 AM–11 PM daily",
      "note": "Food Lion confirms the Lovingston store, and Food Lion’s catalog carries 16-pound Reddy Ice. Local stock can change.",
      "store_source": "https://stores.foodlion.com/va/lovingston/85-calohill-drive",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://foodlion.com/groceries/product/reddy-ice-premium-packaged-ice-16-lb-bag/328779",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "patrick-afton",
      "name": "Patrick Brothers",
      "physical_area": "Afton",
      "town_slugs": [
        "afton-va"
      ],
      "address": "10185 Rockfish Valley Hwy, Afton, VA 22920",
      "type": "Local grocery / gas station",
      "evidence": "candidate",
      "status": "Local store to check",
      "bag": "Bagged ice not publicly verified",
      "price": "Call / check in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Sat 6 AM–9 PM; Sun 7 AM–9 PM",
      "note": "Patrick Brothers is an active local grocery and gas stop in Afton. We did not find a current public menu or product page proving bagged ice, so Skyline Ice does not label it confirmed. A nearby confirmed backup is shown on the Afton guide.",
      "store_source": "https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=Patrick%20Brothers%2010185%20Rockfish%20Valley%20Hwy%20Afton%20VA%2022920",
      "store_label": "Map listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "earlysville-general",
      "name": "Earlysville General Store",
      "physical_area": "Earlysville",
      "town_slugs": [
        "earlysville-va"
      ],
      "address": "4251 Earlysville Rd, Earlysville, VA 22936",
      "type": "General store / convenience / deli",
      "evidence": "candidate",
      "status": "Local store to check",
      "bag": "Bagged ice not publicly verified",
      "price": "Call / check in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Fri 6 AM–7 PM; Sat 8 AM–7 PM; Sun 9 AM–7 PM",
      "note": "This is a current general/convenience store in Earlysville. Public listings confirm the store, but we did not find a current page or photo clear enough to claim bagged ice is definitely in stock.",
      "store_source": "https://www.yellowpages.com/earlysville-va/mip/earlysville-general-store-464396927",
      "store_label": "Store listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "foodlion-forest-lake",
      "name": "Food Lion — Forest Lake",
      "physical_area": "Charlottesville / Forest Lakes",
      "town_slugs": [
        "earlysville-va"
      ],
      "address": "1740 Timberwood Blvd, Charlottesville, VA 22911",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Nearby chain ice option",
      "bag": "16 lb Reddy Ice product",
      "price": "See current store price",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "7 AM–11 PM daily",
      "note": "This is a nearby north-Albemarle backup for Earlysville. Food Lion confirms the exact Forest Lake store and its catalog carries 16-pound Reddy Ice; verify local stock.",
      "store_source": "https://stores.foodlion.com/va/charlottesville/1740-timberwood-blvd.",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://foodlion.com/groceries/product/reddy-ice-premium-packaged-ice-16-lb-bag/328779",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "cismont-keswick",
      "name": "Cismont Market & Deli / Exxon",
      "physical_area": "Keswick",
      "town_slugs": [
        "keswick-va"
      ],
      "address": "5412 Louisa Rd, Keswick, VA 22947",
      "type": "Convenience market / gas station",
      "evidence": "candidate",
      "status": "Local store to check",
      "bag": "Bagged ice not publicly verified",
      "price": "Call / check in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Fri 6 AM–9 PM; Sat 7 AM–9 PM; Sun 10 AM–8 PM",
      "note": "Cismont Market is an active convenience market and Exxon stop in Keswick. We found no current public ice SKU or clear photo evidence that meets our standard for calling the ice confirmed.",
      "store_source": "https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=Cismont%20Market%205412%20Louisa%20Rd%20Keswick%20VA%2022947",
      "store_label": "Map listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "tiger-pantops",
      "name": "The Market at Pantops",
      "physical_area": "Charlottesville / Pantops",
      "town_slugs": [
        "keswick-va",
        "charlottesville-va"
      ],
      "address": "1192 Richmond Road, Charlottesville, VA 22901",
      "type": "Convenience store / Exxon",
      "evidence": "chain",
      "status": "Nearby chain ice option",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Sat 6 AM–11 PM; Sun 7 AM–9 PM",
      "note": "A strong westbound/eastbound backup for Keswick. Tiger Fuel confirms the exact Pantops store and its Market Rewards catalog includes a bag of ice.",
      "store_source": "https://tigerfuelmarkets.com/locations/the-market-at-pantops/",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://tigerfuelmarkets.com/market-promotions/",
      "ice_label": "Bagged-ice evidence"
    },
    {
      "id": "tiger-bellair",
      "name": "The Market at Bellair",
      "physical_area": "Ivy / Charlottesville",
      "town_slugs": [
        "ivy-va"
      ],
      "address": "2401 Ivy Road, Charlottesville, VA 22901",
      "type": "Convenience store / fuel",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain confirms bagged ice",
      "bag": "Bag of ice",
      "price": "Price not published",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Sat 6 AM–9 PM; Sun 7 AM–9 PM",
      "note": "Tiger Fuel confirms this exact Bellair / Ivy Road Market location and its Market Rewards catalog includes a bag of ice. Verify current stock.",
      "store_source": "https://tigerfuelmarkets.com/locations/the-market-at-bellair/",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://tigerfuelmarkets.com/market-promotions/",
      "ice_label": "Bagged-ice evidence"
    },
    {
      "id": "foodlion-fishersville",
      "name": "Food Lion — Fishersville",
      "physical_area": "Fishersville",
      "town_slugs": [
        "fishersville-va"
      ],
      "address": "30 Windward Dr, Fishersville, VA 22939",
      "type": "Grocery store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "16 lb Reddy Ice product",
      "price": "See current store price",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "7 AM–11 PM daily",
      "note": "Food Lion confirms this exact Fishersville store, and Food Lion’s catalog carries 16-pound Reddy Ice. Verify current store inventory.",
      "store_source": "https://stores.foodlion.com/va/fishersville/30-windward-dr.",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://foodlion.com/groceries/product/reddy-ice-premium-packaged-ice-16-lb-bag/328779",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "chickfila-staunton",
      "name": "Chick-fil-A — Staunton",
      "physical_area": "Staunton",
      "town_slugs": [
        "staunton-va"
      ],
      "address": "101 George M Cochran Pkwy, Staunton, VA 24401",
      "type": "Restaurant / catering pickup",
      "evidence": "exact",
      "status": "Confirmed menu ice listing",
      "bag": "5 lb bag",
      "price": "$2.59",
      "price_per_lb": "$0.52/lb",
      "perlb": 0.52,
      "bag_lbs": 5,
      "hours": "Check current restaurant hours",
      "note": "The Staunton Chick-fil-A catering menu lists a 5-pound bag of ice for $2.59. Catering availability and pricing can change.",
      "store_source": "https://www.ezcater.com/catering/chickfila-staunton",
      "store_label": "Ice listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "dg-nellysford",
      "name": "Dollar General — Nellysford",
      "physical_area": "Nellysford",
      "town_slugs": [
        "nellysford-va"
      ],
      "address": "2985 Rockfish Valley Hwy, Nellysford, VA 22958",
      "type": "Dollar / convenience store",
      "evidence": "chain",
      "status": "Chain catalog confirms bagged ice",
      "bag": "7 lb bagged ice products",
      "price": "Verify in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "8 AM–10 PM daily",
      "note": "Dollar General confirms the Nellysford location, and its current product catalog sells 7-pound bagged ice. Local stock can vary.",
      "store_source": "https://www.dollargeneral.com/store-directory/va/nellysford/17675",
      "store_label": "Store page",
      "ice_source": "https://www.dollargeneral.com/p/home-city-ice-bagged-ice-cubes-7-lbs/753161000074",
      "ice_label": "Ice product"
    },
    {
      "id": "crossroads-north-garden",
      "name": "Crossroads Store",
      "physical_area": "North Garden",
      "town_slugs": [
        "north-garden-va"
      ],
      "address": "4916 Plank Rd, North Garden, VA 22959",
      "type": "Convenience store / gas / deli",
      "evidence": "candidate",
      "status": "Local store to check",
      "bag": "Bagged ice not publicly verified",
      "price": "Call / check in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Thu 6 AM–8 PM; Fri–Sat 6 AM–9 PM; Sun 7:30 AM–8:30 PM",
      "note": "Crossroads Store is an active convenience and gas stop on the US-29 / Plank Road corridor. We did not find current public evidence strong enough to label its bagged ice confirmed, so a confirmed Charlottesville backup is also shown.",
      "store_source": "https://www.google.com/maps/search/?api=1&query=Crossroads%20Store%204916%20Plank%20Rd%20North%20Garden%20VA%2022959",
      "store_label": "Map listing",
      "ice_source": "",
      "ice_label": ""
    },
    {
      "id": "stony-bboursville",
      "name": "Stony Point Market & Cafe",
      "physical_area": "Barboursville",
      "town_slugs": [
        "barboursville-va"
      ],
      "address": "4370 Stony Point Rd, Barboursville, VA 22923",
      "type": "Country market / convenience store",
      "evidence": "candidate",
      "status": "Local store to check",
      "bag": "Bagged ice not currently verified",
      "price": "Call / check in store",
      "price_per_lb": "",
      "hours": "Mon–Thu 8 AM–6 PM; Fri 8 AM–10 PM; Sat 9 AM–6 PM; Sun closed",
      "note": "Stony Point Market is an active country market. An older property flyer referenced equipment capable of bagging ice, but its current public menu does not list bagged ice, so we do not call current stock confirmed.",
      "store_source": "https://stonypointmarket.com/",
      "store_label": "Current store page",
      "ice_source": "https://assets.bwwsplatform.com/countsauction/assets/content/auctions/4498/stony_point_market_flyer_%283%29_for_sale.pdf",
      "ice_label": "Historical ice reference"
    }
  ]
}